Saturday, April 25

White flowers

IMG_4602 1

I’ve grown out of last minute sewing projects as they usually don’t end up meeting my quality standards. Projects like these don’t give me the satisfaction of making garments when I’m rushing and overlooking or skipping some steps. In the end I won't enjoy wearing them and that’s time (and money) wasted..
As winter nights tend to get really long and dark around here, some simple and beautiful miracles may still happen. This is how I found myself starting a late night project that was supposed to be worn the next evening. Maybe I have become a better time manager but I didn’t feel the stress of not finishing on time at any point during this. Well, this is a very simple top (:
Time spent cutting, sewing (I used an old top pattern): 3h

Minu nõudmised õmbluskvaliteedile on märgatavalt tõusnud, mistõttu väldin igasuguseid viimase minuti õmblusprojekte kui see vähegi võimalik on. Ma ei tunne rõõmu päiksetõusu tõttu kiirustamisest, sellest tingitud lohakusest ja sohi tegemisest, mis hiljem ka kogu kandmisrõõmu hävitab.
Kuna ööd on meil siin mustad, just talvel, siis imesid juhtub, ka valgeid ja lilledega. Nii ma siis avastasin end käärid kangas. Ma ei tea, kas minu ajaplaneerimisoskus on paranenud, aga mitte ühelgi hetkel selle õmblemise jooksul ei vallanud mind läheneva tähtaja stress. Kui aus olla, siis see tõesti on ka üks väga lihtne pluus (:
Juurdelõikusele ja õmblemisele kulunud aeg (lõige oli mul juba varasemast olemas): 3h

IMG_4875 1

IMG_4603 1

IMG_4813

IMG_4867

IMG_4802

2 comments:

  1. your top is so lovely :) love how you left the edges to follow flowers pattern :) simply perfect ;)

    ReplyDelete

  2. To be featured on SSB, tomorrow. Thanks for permitting.
    https://facebook.com/sassysewingbees ❀

    ReplyDelete